ČAKRY a hormonálna jogová terapia

hormonalna-joga-jana-sramkova-kurzy-cakry

Čakry a ich harmonizácia

je predmetom posledného cvičenia v rámci zostavy hormonálnej jogovej terapie podľa Dinah Rodrigues.

Týmto posledným cvikom je JOGANIDRA (relaxácia s vizualizáciou). V nej najprv HARMONIZUJEME energiu dvoch pólov (pól jednotlivca – čelová čakra a pól druhu – koreňová čakra) a potom svojich 7 HLAVNÝCH ČAKIER.

Čakry sú energetickými centrami s niekoľkými funkciami. 
Vedeli ste, že všetky čakry sú spojená so žľazami s vnútornou sekréciou? 

Čakry a ich spojenie so žľazami s vnútornou sekréciou:

Korunná čakra je spojená s epifýzou, čelová čakra s hypofýzou. Krčná čakra sa spája so štítnou žľazou, srdcová čakra s detskou žľazou (thýmusom), ktorá zodpovedá za imunitu. Pupočná čakra (čakra solar plexu) súvisí s pankreasom, sakrálna čakra s vaječníkmi (u mužov so semenníkmi) a koreňová čakra s nadobličkami. 

Čakry v literatúre

Nejaké knihy už mám, ale neodolala som a včera som si kúpila ďalšiu zaujímavú knihu (“Čakry, kompletní průvodce” od Ambiky Wautersovej) a hneď úvod začína takto, citujem:

„Čakry jsou klíčem k fyzickému zdraví, emoční rovnováze a schopnosti myslet jasně. Čakry slouží jako vodiče, které přečerpávají energie nebe a Země a umožňují tak jejich propojení. Sbíhavost těchto energetických polí pak vytváří čakru. TENTO VÍR ENERGIE SVÝM POHYBEM STIMULUJE ENDOKRINNÍ ŽLÁZY V TĚLE, A TEDY VYLUČOVÁNÍ HORMONŮ DO OBĚHOVÉHO SYSTÉMU.“

Keďže ide o žľazy s vnútornou sekréciou, vyplavujú hormóny priamo do krvného riečišťa. A to už vieme, že účinky hormónov ovládajú naše telo a ovplyvňujú stav mysle.

Vďaka hormonálnej jogovej terapii nielen stimulujeme tvorbu hormónov, ale aj harmonizujeme ich úroveň, ako aj čakry, ktoré vplývajú na náš dobrý fyzický i psychický stav, sebavedomie i nadhľad.

Leave a Reply