O mne

HORMONÁLNA JOGOVÁ TERAPIA (alebo hormonálna joga) a AKO SOM SA K NEJ DOSTALA

hormonalna joga kurzy-jana-sramkova-certifikovana-lektorka

Detstvo

Od malička ma priťahovali tajomstvá a liečivá sila prírody. Spomínam, že už od detstva sme chodievali s maminkou po lúkach a  zbierali liečivé bylinky, aby sme sa mohli zbavovať všakovakých neduhov v prvom rade prírodnou cestou. Možno aj preto, že sú moji obaja rodičia chemici, vždy sme radšej siahali po nechemických spôsoboch liečby.

Prvé skúsenosti s jogou

S jogou som sa stretla prvý raz, keď som mala 14 rokov. V čase zúrivej totality a tabuizovania mnohých tém som mala to šťastie, že jedna moja spolužiačka (s prísunom informácií od rodiny z nedostupného kapitalizmu) začala po vyučovaní v triede pod tabuľou viesť kurzy jogy. Hneď ma tento druh cvičenia oslovil a hoci som sa v budúcnosti od jogy sem-tam odklonila, vždy som ju znovuobjavila a vrátila sa k nej kvôli pozitívnym účinkom, ktoré mala a má na moju psychickú pohodu i fyzickú kondíciu. Po nežnej revolúcii, keď sa otvorila brána novým alternatívnym smerom, som si začala rozširovať svoje obzory na rôznych kurzoch, avšak opäť ma to pritiahlo k joge. Nadchla ma tak, že som pri nej ostala, skúmala rôzne jej smery, venovala sa nielen ásanam, ale joge ako celku so všetkým, čo k nej patrí a urobila som si lektorské kurzy klasickej hatha jogy.

 

 

Hormonálna jogová terapia – čo ma k nej priviedlo

S blížiacou sa päťdesiatkou som začala čeliť negatívnym symptómom menopauzy, ako asi väčšina žien v tomto veku. Všimla som si, že mi vo významnej miere vypadávajú vlasy, lámu sa mi nechty, začali ma bolieť kĺby, do toho prišli ešte nepríjemné návaly horúčav, nespavosť a rad ďalších javov znepríjemňujúcich mi každodennú pohodu. Hormonálnu liečbu som však z presvedčenia odmietala. Našťastie žijeme v ére internetu. Začala som hľadať a našla som. Články o hormonálnej jogovej terapii podľa Dinah Rodrigues z Brazílie a jej zázračnej zostave.

Pár slov o pani Dinah Rodrigues

Brazílčanka Dinah Rodrigues (nar. v r. 1927) sa joge sa začala venovať pred približne 50 rokmi. Vo veku 65 rokov na podnet svojho gynekológa, ktorý bol užasnutý z jej zdravotného stavu (psychyckého i fyzického),  začala vyvíjať na základe svojich dovtedajších znalostí a skúseností, kombináciou jogových ásan, jogového dýchania, mudier a tibetských techník, zostavu cvikov zameraných na stimuláciu vybraných žliaz s vnútornou sekréciou. Svoju zostavu tvorila dôsledne mnoho rokov, kým sa uspokojila s jej formou a získala  dostatok preukázateľných pozitívnych výsledkov od cvičiacich žien (porovnávaním nielen symptómov pred a po cvičení, ale aj hodnôt hladín ženských pohlavných hormónov, hormónov štítnej žľazy a hypofýzy). Dnes šíri svoju metódu po celom svete a pomohla už priamo alebo prostredníctvom vyškolených lektorov mnohým tisícom žien, či už zbaviť sa negatívnych prejavov menopauzy, problémov so zníženou funkciou štítnej žľazy alebo iných ťažkostí spojených s nízkou hladinou hormónov. Vďaka svojej zostave cvikov pomohla tiež mnohým ženám, trápiacich sa neplodnosťou, otehotnieť.

hormonalna-jogova-terapia
91-ročná Dinah na prednáške v Prahe 10.7.2018

Ako som začala cvičiť hormonálnu jogovú terapiu a prvé pozitívne výsledky

Keďže som nenašla žiadne voľné termíny kurzov hormonálnej jogy, kúpila som si knihu od pani Dinah Rodrigues a začala som pravidelne každý deň doma knihu študovať a na základe nej cvičiť.

Začiatky boli ťažké. Trvalo mi denne aj dve hodiny prelúskať sa popisom cvikov a odcvičiť si “30-minútovú” zostavu. Avšak trpezlivosť začala prinášať ruže a ja som s radosťou pozorovala, že mi po niekoľkých týždňoch každodenného cvičenia začínajú miznúť prvé nepriaznivé symptómy (najviac ma trápili návaly horúčav, vypadávanie vlasov a stavy úzkosti a strachu). Čím dlhšie som cvičila, tým boli výsledky očividnejšie, až som dosiahla svoj cieľ, ktorým bolo odstránenie všetkých neželaných symptómov poklesu ženských pohlavných hormónov. Na moje veľké prekvapenie nezmizli len symptómy, ale vďaka harmonizačným cvičeniam obsiahnutým v zostave, sa mi odblokovali čakry, zvýšilo sa mi sebavedomie a ja som bola schopná po viac ako 30 rokoch verejne vystupovať.

Stretnutie s Dinah a získanie certifikátu lektorky HJT

Bola som taká nadšená pozitívnymi výsledkami cvičenia, že som túžila pomôcť aj ostatným ženám, ktoré čelia takým problémom, akým ja v minulosti alebo iným, ktoré sú tiež spojené s hormonálnou nerovnováhou. Tiež som sa túžila veľmi stretnúť s Dinah a na vvlaszné oči sa presvedčiť, ako sa na nej prejavujú účinky vlastnej metódy.

A keďže je Dinah jediným človekom na svete, ktorý má právo školiť a certifikovať budúcich lektorov hormonálnej jogovej terapie, spojila som tieto dve moje túžby do jednej a sen sa stal skutočnosťou. Začiatkom leta 2017 sa mi podarilo u pani Dinah Rodrigues (vtedy už 90-ročnej) absolvovať kurz lektorov hormonálnej jogovej terapie a získať tak priamo z jej rúk medzinárodne platný certifikát, ktorý ma oprávňuje odovzdávať jej učenie ďalej a prispievať tak k šťastiu mnohých ďalších žien, ktoré sa nielen prihlásia na kurz, ale majú aj pevnú vôľu a vytrvalosť po absolvovaní kurzu doma zostavu pravidelne cvičiť.

Po roku intenzívneho lektorovania a pozitívnych odoziev od žien som sa rozhodla v júli 2018 rozšíriť si kvalifikáciu a urobiť si u Dinah aj kurz hormonálnej jogovej terapie pre diabetikov.

  

Cerifikát oprávňujúci viesť kurzy HJT pre ženy (s Dinah Rodrigues, vtedy 90-ročnou) a cerifikát oprávňujúci viesť kurzy HJT pre diabetikov (s Dinah Rodrigues, vtedy 91-ročnou)

Som veľmi rada, že môžem teraz tak, ako som pomohla sebe, pomôcť i vám.

hormonalna-jogova-terapia-certifikat-jana-sramkova-diabetes

Certifikát lektora hormonálnej jogovej terapie pre ženy a certifikát lektora hormonálnej jogovej terapie pre diabetikov


Moja doterajšia lektorská prax s hormonálnou jogou

ROK 2017

 • Postupné kurzy hormonálnej jogovej terapie pre ženy …   (Bojnice – august, november/december)
 • Niekoľko intenzívnych seminárov hormonálnej jogovej terapie pre ženy …    (Bojnice)

ROK 2018

 • Postupné kurzy hormonálnej jogovej terapie pre ženy …   (Bojnice)
 • Intenzívne semináre hormonálnej jogovej terapie pre ženy …   (Bojnice, Prievidza, Partizánske, Považská Bystrica, Nitra, Trenčín)
 • Individuálne semináre hormonálnej jogovej terapie pre ženy …    (okres Prievidza)

ROK 2019, 2020, 2021:

 • Postupné kurzy hormonálnej jogovej terapie pre ženy …   (Bojnice)
 • Intenzívne semináre hormonálnej jogovej terapie pre ženy …    (Bojnice, Gader, Nitra, Piešťany, Považská Bystrica, Prievidza, Šaľa)
 • Individuálne semináre hormonálnej jogovej terapie pre ženy …   (okres Prievidza)

 

 Teším sa na ďalšie spoločné cvičenia!

Jana Šrámková

 

Dosiahnuté vzdelanie a výber z certifikátov:

 • VŠ vzdelanie na Elektronickej fakulte SVŠT v Bratislave, odbor elektronické počítače, zameranie umelá inteligencia
 • Postgraduálne štúdium prekladateľstva z a do anglického jazyka na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre
 • Lektorské kurzy klasickej hatha jogy s medzinárodnou platnosťou
 • Regresná terapia – 5 techník (základná technika, prenatálna, detstvo, vzťahová terapia a terapia na diaľku)
 • Reiky
 • Silvova metóda ovládania vedomia
 • Čchi-Kung všeobecne
 • Čchi-kung žiariaceho lotosu pre ženy
 • Certifikát lektorky hormonálnej jogovej terapie podľa Dinah Rodrigues pre ženy
 • Certifikát lektorky hormonálnej jogovej terapie podľa Dinah Rodrigues pre diabetikov